Jezero Milada je výzva i pro senátora

Tak jsme tu jámu zaplavili a vy se teď starejte, snaží se stát hodit odpovědnost za rozvoj jezera Milada na místní obce. Snad je to jen špatný žert. Po desetiletí náš kraj zásoboval zbytek republiky uhlím a elektřinou. Jaké to mělo následky na životní prostředí a zdraví obyvatel, to asi nemusím vysvětlovat. A tady u Milady to bylo extra unikum. Na spojnici tří měst Trmic, Chabařovic a Ústí hloubila důlní velkorypadla uhlí obří jámu a hned vedle místní chemička ukládala na obří skládku jedovatý odpad. Kvůli tomu ztratily svůj domov obyvatelé pěti obcí.

Milada je nejen pro letní koupání. Foto: Pavel Matoušek

Už jsem tu psal o tom, že i když je senátor především zákonodárce, měl by se starat o svůj region. V případě jezera Milada, zaplaveného uhelného lomu, je úkol pro místního zástupce v horní komoře parlamentu jasný. Jako senátor bych ve spolupráci s kolegy a kolegyněmi ze senátního Podvýboru pro regiony v transformaci příslušným ministrům a zástupcům úřadů dával jasně vědět, že stát našemu kraji ještě leccos dluží a že proměna jezera Milada v atraktivní rekreační oblast opravdu nekončí zatopením lomu.

Páni ministři, úředníci, rozvoj Ústecka vás bude stát ještě hodně práce, na které prosím ve státní pokladně vyčleňte potřebné miliardy. Nezříkejte se za stát odpovědnosti za nápravu škod, které v našem kraji způsobil těžký průmysl.

A jak by proměna Milady vlastně měla vypadat? Výsledky mezinárodní architektonické soutěže dávají naději na skvělou proměnu krajiny. Respekt k síle přírody, podpora tzv. přirozené sukcese, kdy se krajina rozvíjí téměř bez zásahu člověka, vkusný a funkční mobiliář, částečné osídlení okolí jezera - mohlo by to dopadnout dobře. Bude na nás všech, abychom ohlídali, že se toho všeho neujmou korupčníci, nebo patlalové, kteří kolem jezera naházejí bez vkusu páté přes deváté, takže výsledkem bude nevkusný lunapark.

Ostatně, i s těžaři, kteří s nadšením přesouvali masy hornin a rekultivace chápou dosti technicistně, se budeme muset domluvit na tom, že velkou část práce důlních inženýru si teď na Miladě převezme příroda a špičkoví krajinářští architekti. Jako senátor s tím moc rád pomůžu.

Sdílejte tuto stránku, prosím