TZ: Zachraňte historickou centrálu Unileveru, vyzývá město ústecký senátor

(14. února 2023, Ústí nad Labem) V části historicky cenné správní budovy Schichtových závodů, dnes součásti areálu ústecké Setuzy, začaly o uplynulém víkendu přípravy na demolici. Té se snaží zabránit ústecký senátor  a místní zastupitel  Martin Krsek.

Na pátek 17. února se ústecké opozici podařilo svolat mimořádné jednání zastupitelstva. Jedním z bodů jednání bude i Krskův návrh, aby město Ústí nad Labem správní budovu koupilo a za pomoci dotací opravilo.

"Ten dům je památkou na zlatou éru Ústí nad Labem, kdy tu uvědomělí podnikatelé budovali svá impéria. Schichtovy závody byly největším drogisticko-potravinářským podnikem v Evropě a když v roce 1929 majitelé spoluzakládali Unilever, centrála pro střední a východní Evropu byla právě zde," přiblížil historii areálu senátor a taky historik Krsek ve videu na Facebooku a YouTube.

"Myslel jsem, že tuhle primitivní éru, kdy jenom bouráme, máme v Ústí už za sebou. Tohle je barbarství," dodal.

S výzvou na vedení města se dopisem obrátili také bývalí ústečtí primátoři Petr Gandalovič a Jan Kubata. Součaného primátora žádají o maximální úsilí o zachování budovy.

Dopis bývalých primátorů

Martin Krsek se jako historik a zaměstnanec ústeckého muzea podílel už na několika iniciativách za záchranu historických budov.

Sdílejte stránku s ostatními, prosím