TZ: Schichtova epopej zaznamenala v Senátu rekordní návštěvnost


Warning: include(/data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/i18n/shortcodes.php): Failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/classes/Services/Config.php on line 34

Warning: include(): Failed opening '/data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/i18n/shortcodes.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/299737/virtual') in /data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/classes/Services/Config.php on line 34

(7. listopadu 2023, Ústí nad Labem) Rekordní návštěvnost si v Senátu vysloužila ústecká výstava Schichtova epopej. Kolekci školních obrazů k výuce dějepisu věnovaných výrobcem legendárního mýdla s jelenem všem školám v republice jako dar k desátému výročí Československa v roce 1928 si během dvou týdnů prohlédlo vysoko přes 3 000 lidí.

Už vernisáž výstavy 24. října byla hojně navštívena, dorazila početná ústecká delegace posílená pražskými a brněnskými hosty. Hlavní úspěch expozice sklidila 28. října ve státní svátek výročí republiky, kdy Senát tradičně pořádá den otevřených dveří. Tuto příležitost využilo 2 800 návštěvníků. První skupinu prováděl po Valdštejnském paláci předseda senátu Miloš Vystrčil. Začal v jednacím sále, tedy v původní Valdštejnově konírně. „Návštěvníci se mi tam zakoukali na nějaké obrázky a nechtěli pokračovat plynule dál. Tak jsem se podíval, co je tak uchvátilo, a ona to byla výstava kolegy senátora Krska,“ poznamenal předseda Vystrčil.

Ten letos poprvé zavedl novou tradici pokládání květin u busty prezidenta Masaryka instalované v jednacím sále, a to za přítomnosti veřejnosti. „Pozorný návštěvní si nemohl nevšimnout, že zásluhou ústecké výstavy byli v tu chvíli kousek od sebe v jednací síni Masarykové dva – ten druhý na originále obrazu z Schichtovy epopeje s příjezdem prvního prezidenta v prosinci 1918 od malíře Emanuela Boháče,“ poznamenal senátor a muzejník Martin Krsek.

Prohlídka výstavy plnila i úlohu zpestření akcí pořádaných v daných čas v jednacím sále. Hned 26. října se tu sešly desítky účastníků konference Dny nájemního bydlení. Na ní držel uvítací řeč právě senátor Krsek jako zástupce pořádajícího Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Hosty pozval také na výstavu s dovětkem, že továrnický rod Schichtů patřil mezi válkami k předním stavitelům podnikového nájemního bydlení. Jen v Ústí vybudoval přes 150 domů.

Konference ke Dnům nájemního bydlení.

V úterý 31. října pak stejný prostor využili odborníci k diskuzi nad očekávanými dopady klimatických změn na vodu a její využití. A konečně 2. listopadu se odehrála v konírně mezinárodní konference Asociace univerzit třetího věku ČR ke 30.výročí svého založení.

Také tady spolu s předsedou senátu Milošem Vystrčilem a předsedou senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřím Růžičkou zastupoval hostitele, tedy senát, kurátor schichtovské výstavy, a to jak v roli senátora tak dlouholetého pedagoga na univerzitě třetího věku při Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ten samý den dorazila do Senátu speciálně kvůli výstavě Schichtova epopej ještě početná skupina žáků Základní školy Nová ze Střekova. Jejich průvodcem po expozici i celým Valdštejským palácem se logicky stal senátor ústeckého obvodu a muzejní historik Martin Krsek.

Výstavy, jimiž v Senátu prezentují své obvody jednotliví senátoři, si může volně prohlédnout i veřejnost, a to každé pondělí mezi 14.00 a 15.00, po předběžném objednání. I této příležitosti zájemci v případě Schichtovy epopeje využili. Výstava skončila 6. listopadu a do Senátu zapůjčený originál obrazu příjezdu Masaryka se opět vrátil do stále expozice Naši Němci v Muzeu města Ústí nad Labem.

Sdílejte stránku s ostatními, prosím