TZ: Pomoc chudým průmyslovým regionům je třeba zpřesnit zákonem, říkají senátoři Rabas a Krsek


Warning: include(/data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/i18n/shortcodes.php): Failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/classes/Services/Config.php on line 34

Warning: include(): Failed opening '/data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/i18n/shortcodes.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/299737/virtual') in /data/web/virtuals/299737/virtual/www/domains/martinkrsek.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/classes/Services/Config.php on line 34

(30. ledna 2023, Ústí nad Labem a Chomutov) Chomutovský senátor Přemysl Rabas spolu s ústeckým kolegou Martinem Krskem připravují speciální zákon, který má ministerstva a stání úřady přimět k uplatňování politiky srovnávání regionálních rozdílů. Volba prezidenta podle nich znovu názorně ukázala, kde se koncentrují problémy Česka a že stát za třiatřicet let od revoluce nepřistoupil ke skutečně systémové pomoci uhelným příhraničním regionům.

„Prostřednictvím senátního Podvýboru pro regiony v transformaci už několik let apelujeme na vlády a ministerstva, aby centrální úřady koordinovaně pomáhaly rozvoji našich méně rozvinutých krajů. Přes řadu příslibů ovšem stát zatím k žádné systematické regionální politice nepřistoupil, nanejvýš pro naše kraje uvolní pár miliard z EU,“ vysvětluje senátor Přemysl Rabas, že ani 33 let po Sametové revoluci Česko nemá účinné nástroje k rozvoji chudších oblastí.

Hlášení z práce v SEnátu

„To, že populistický kandidát na prezidenta více uspěl právě v uhelných oblastech, není samozřejmě náhoda. S Martinem Krskem jsme proto usoudili, že když apely nestačí, je třeba po vzoru některých západních zemí pravidla tzv. koheze určit zákonem,“ upřesnil Rabas.

Senátoři už zadali zpracování analýzy zákonů, podle kterých se proměňují průmyslové regiony jinde v Evropě.

„Inspirativní je například německý zákon o investicích do uhelných regionů, legislativa související s činností francouzského ministerstva pro kohezi a obecně jejich decentralizace státních úřadů nebo významných institucí. Zajímavě se k územní politice staví také v Nizozemsku, Rakousku nebo v Belgii. V Česku potřebujeme zpřesnit i samotné plánování pomoci méně rozvinutým regionům, stanovit jasná pravidla financování, která se nebudou měnit s každou novou várkou evropských peněz, jasně zapojit do regionální politiky státní rozpočet nebo určit, jak lze decentralizovat veřejný sektor. Vhodných prázdných nemovitostí na pobočky státních organizací u nás máme opravdu hodně,“ představil ústecký senátor Martin Krsek některé z oblastí, které by speciální legislativa měla řešit.

Senátorské duo chce do přípravy zákona vtáhnout i další zákonodárce z obou krušnohorských krajů a z Ostravska.

„Petr Pavel v prvních rozhovorech po svém zvolení opakovaně prohlásil, že naše regiony budou mezi prvními, které jako prezident navštíví. Tak třeba se podaří ke spolupráci přizvat i nový hradní tým. Gratulaci a pozvánku jsme panu prezidentovu už odeslali,“ uzavřel Rabas.

Gratulace nově zvolenému prezidnetovi.

Sdílejte stránku s ostatními, prosím