Srpen 68 a 320 ústeckých metrů

(20. srpna 2022) Je to smutné ústecké nej spojené se srpnovou okupací Československa. Přes 320 metrů dlouhá zeď haly zvané Superfosfáty byla asi nejdelší protestní plochou v celé zemi. Nápisy jako "smrt okupantům, Sowiet army go home nebo věrni zůstaneme" byly donedávna v Tovární ulici stále zřetelné, i po půl století. A zdá se, že brzy zase budou. Nejspíš tehdy roku 1968 chlapi z chemičky moc dobře věděli, jakou červenou barvu z výrobního sortimentu mají použít.

Sowiet army go home

Jejich vzkazy okupantům nařídili normalizátoři překrýt asfaltem a barevným nátěrem. Nepomohlo to, slogany se po letech opět prodraly na povrch. Ještě v roce 2017 připravil Matouš Semerád, kolega od památkářů, skvělou fotografickou výstavu a napisy i zaměřil. Po malostranské premiéře jsem soubor fotek přenesl i k nám do Ústí.

Ústí není Berlín, ale myslím, že i naše zeď by se v klidu mohla stát turistickou atrakcí, živým místem připomínajícím historii. Jenže před dvěma lety byla hala i s nápisy v rámci "zkrášlení" přetřena temně hnědou barvou a shodou okolností teď při výročí srpnových událostí se dokonce na část haly vrhla demoliční četa a zhruba pětinu její délky ubourává. Zmizí tak definitivně i pětina nápisů.

Pryč s kolaboranty

Nesmíme zapomenout na dobrou práci chlapů z chemičky - podívejte se na video, jak se jejich půlmetrové litery znovu prodírají na světlo. Stálo by za to, abychom jejich odhodlané vzkazy už nezakrývaly a naopak je nechali připomínat hrozbu, která je v dnešní době bohužel stále aktuální.

Foto: Štěpán Rückl, Matouš Semerád, Tomasz CymbalakChcete nového senátora pro Ústecko? Zapojte se do kampaně.

Sdílejte tuto stránku, prosím