Hlášení z úterní práce v Senátu

V úterý 13. září jsem pracoval v Senátu.

A mělo to smysl!

Přikládám stručné shrnutí a pro zájemce i delší report.
Tak nejdřív stručně.

Do Prahy samozřejmě vlakem.

Premiér a příslušní ministři na mimořádné schůzi Senátu představili vládní plán na zastropování cen energií. Dává to smysl a je to dobře. Na webu vlády i jinde jsou k tomu podrobnější informace.

Hlavním účelem mé cesty ovšem bylo promluvit s možná budoucími kolegy ze senátorského klubu o možnostech zakotvit do zákonů systematickou pomoc tzv. méně rozvinutým regionům, tedy i našemu.
Výsledek – se senátory Přemyslem Rabasem, Václavem Láskou, Lukášem Wagenknechtem a jejich týmy jsme se dohodli na konkrétních krocích.

Budu u toho ať už jako senátor, nebo jen místní politik a historik.

V této pracovně prý sedával i současný ústecký senátor.


A teď obšírněji i více konkrétně.

Předvolební kampaně jsou plné slibů. I já jsem opakovaně přislíbil, že jako senátor bych apeloval na vládu a ministerstva, aby se systematicky věnovaly rozvoji našeho regionu.

Abych jen nesliboval, začal jsem už věci zařizovat.

Více než 30 let zkušeností se všemi porevolučními vládami dávají znát, že jen vyzývat stát k příkladné péči o náš kraj nestačí. S kolegy jsme se v úterý proto shodli na tom, že

  • si necháme zpracovat přehled, jak chudším regionům pomáhají jinde v Evropě a jaké k tomu mají zákony, dobrými příklady se inspirujeme,
  • připravíme zákonné úpravy, které stát zavážou k naplňování tzv. politiky srovnávání regionálních rozdílů – změny by se měly týkat např. státního kofinancování projektů podpořených z EU, rozpočtových opatření, poplatků za vydobytý nerost, investic do obnovitelných zdrojů energie. Možností je opravdu hodně a všechny prověříme a případně zapracujeme do zákonných návrhů.
  • A že vrátíme do hry téma tzv. decentralizace státní správy. Zatímco v Praze se staví a přestavují budovy pro nové státní úřady, u nás v Ústí i jinde chátrají staré objekty.

Pojďme to dělat jako v Německu, ve Francii a jinde, kde jsou sídla státních institucí umisťována i mimo hlavní města. To samozřejmě přispívá i k ekonomickému oživení regionů.

Možná to tak nevypadá, ale předešlé tři odrážky, to je práce nejméně na několik měsíců. Změny se musí nejen připravit, ale taky prosadit. Asi tušíte, že ta nekonečná série vyjednávání na různých místech bude to nejtěžší.

Za sebe mohu v tuto chvíli slíbit, jinak to teď ani nejde, že jako senátor bych se do téhle mise pustil s vervou a nadšením. Nerad bych, aby příspěvky jako je tento, musely psát i naše děti za dalších 30 let.

Díky za pozornost a pěkný večer, ráno i den přeji.Prohlédnout si další fotky z jednání

Sdílejte tuto stránku, prosím